דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר   משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר

דינסטון, קלאסיקה בבקבוק

המזקקה שהוקמה על חורבות טחנת הכותנה הוותיקה

הוויסקי של דינסטון הוא וויסקי מסורתי מאוד, עדין, רך ונעים. מזקקת דינסטון נוסדה בשנת 1965 על חורבות טחנת הכותנה הוותיקה, ולכן היא נחשבת למזקקה צעירה יחסית.

חובבי וויסקי סקוטי בכלל, וסינגל מאלטים בפרט, מכירים בוודאי כמה שמות של כמה מחוזות. רובם ככולם יודעים לנקוב בשמם של ההיילנדס (Highlands) ובתת המחוז ספייסייד (Speyside) שבתוכו. יש גם מי שמכירים את הוויסקי של האיים, ובראשם האי איילה שבו לא מעט מזקקות (יחסית לאי קטן כמובן).

אבל לא רבים מכירים ויודעים על שני המחוזות הגדולים האחרים של סקוטלנד. הלואולנדס ( (Lowlandsוהמידלנדס (Midlands) במרכז סקוטלנד, שהוא אולי הכי פחות מפורסם ונחשב כחלק מההיילנדס הצפוני. אין הרבה מזקקות במידלנדס, אבל המעט שיש מרתקות.

אחת מהן היא מזקקת דינסטון (Deanston), הממוקמת בטחנת כותנה ישנה על גדות נהר הטייט, שמימיו המשובחים משמשים לייצור הוויסקי. הטחנה הוקמה ב-1785, היא הצליחה ליצור לא רק כותנה מעובדת אלא קהילה שלמה סביבה, הלוא הוא הכפר דינסטון, שהפך ב-1813 לכפר הראשון בסקוטלנד שהואר במנורות גז, ללמדכם על מרכזיותו באותה תקופה. ב-1830 הותקנו בטחנה שני גלגלי מים ענקיים, שזכו לשמות שמשון והרקולס!
                          
מזקקת דינסטון נוסדה בשנת 1965 על חורבות טחנת הכותנה הוותיקה, ולכן היא נחשבת למזקקה צעירה יחסית. דינסטון חוותה תקופה קשה ואפילו סגרה את שעריה לכמה שנים באמצע שנות השמונים, אשר היו שנים קשות למדי לתעשיית הסינגל מאלט. למזלנו, ההתעוררות הגדולה שחווה שוק הסינגל מאלטים, הביאה לפתיחתה המחודשת בשנות ה-90, עת נרכשה על ידי חברת Burn Stewart.

הוויסקי של דינסטון הוא וויסקי מסורתי מאוד, עדין, רך ונעים. הוא אינו מסונן בקירור, מה שמשאיר את האפשרות לא להוסיף לו קרמל לטובת צבע עמוק יותר, הליך נפוץ בסקוטלנד שאיש כמובן לא יודה בו. מי שאחראית לטעמו המשובח, היא המאסטר דיסטילר דוקטור קירסטי מק'קאלום. כן כן, אישה מאיישת תפקיד שהוא עדיין גברי מאוד בסקוטלנד. קצת שוביניסטי אולי מצדנו לומר זאת, אבל דווקא עובדה זו אחראית לטעמו המאופק והמעודן. ולא שאנחנו מתלוננים. להפך.
                          

Deanston Virgin Oak – ה"וירג'ן אוק", כפי ששמו מרמז, לא זו בלבד שמתיישן בחביות ברבן מסורתיות, אלא אף מסיים את התבגרותו בעוד סיבוב קצר באותו סוג של חביות עץ אלון אמריקני, הפעם חדשות לגמרי, מה שמעניק לו קיק קטן ומרגש בטעמו ובעוצמה. הוא מעניק ללוגמיו ניחוחות מרתקים של קליפת לימון, לצד תפוחי עץ, אגוז מוסקט וטעמים מורכבים של פירות מסוכרים, טופי ודבש.

Deanston 18 Years OLd Single Malt - הדינסטון בן ה-18 הוא סינגל שהגיע לפרקו ויכול לא רק להתגייס לצבא הסינגלים אלא אפילו לפקד על פלוגה, אם לא למעלה מזה. הוויסקי העשיר והעגול הזה, התיישן בחביות ברבן ישנות וקיבל פיניש קטן בחדשות, והוא מהסוג המכונה לעתים "מחליק בגרון". וניל, דבש ואיזה רמז לג'ינג'ר בוויסקי ללא סינון קר בחוזק של למעלה מ-46%. לשעת לילה מאוחרת.

Deanston 2008 Oloroso  - ההוצאה המיוחדת לשנת 2020 שהתיישנה בשילוב חביות שרי אולורוסו מובחרות במשך 12 שנים.צפו להמון שוקולד עשיר ופירות יבשים, פיניש ארוך יחסית עם איזכור קל של טופי.

                       

הצטרף למועדון החברים שלנו

וקבל הטבות ומתנות

להצטרפות  >

אנחנו רואים תמיד את חצי הכוס המלאה.

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו ותקבלו מידע על אירועים, סדנאות ומוצרים חדשים באתר ובסניפים

תנאי השימוש באתר
delivery icon
משלוח חינם מעל 300 ₪
איסוף חינם מהסניפים
איסוף חינם מהסניפים