דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר   משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר

אמרונה איטלקי לא רק מואלפוליצ'לה!

לאחרונה התחדשנו בסדרת היינות גראן אפאסו מפוליה שבדרום איטליה שעושה המון כבוד למסורת ולזן הענבים הקלסי של האזור, העונה לשם פרימיטיבו. סדרת היינות משחזרת את שיטת האפסימנטו

לאחרונה התחדשנו בסדרת היינות גראן אפאסו  מפוליה שבדרום איטליה שעושה המון כבוד למסורת ולזן הענבים הקלסי של האזור, העונה לשם פרימיטיבו. סדרת היינות משחזרת את שיטת האפסימנטו  (APPASIMENTO) המסורתית המזוהה כיום בקרב השותים בעיקר עם אזור ואלפוליצ׳לה ששוכן במחוז וונטו שבצפון מזרח ארץ המגף. 

הענבים לייצור סדרת גראן אפאסו עברו תהליך ייבוש בדיוק כמו בראשית דרכה של הטכניקה המסורתית - על הגפן. מדובר ביינות מרוכזי פרי, עוצמתיים ומרתקים המוכיחים קודם כל שאמרונה טוב לא חייב להגיע מואלפוליצ׳לה אך גם שטכניקת ייצור יין מצימוקי ענבים יושמה ועדיין מיושמת באזורים רבים מחוץ לגבולות מחוז ונטו האיטלקי.

הכר את סדרת היינות גראן אפאסו מפוליה, איטליה
לרכישת סדרת יינות גראן אפאסו

רבים אינם יודעים או מתפלאים למשמע העובדה הבאה: מסורת ייצור יין מצימוקי ענבים היא אחת מהשיטות העתיקות ביותר לייצור יין בעולם. מגוון רחב של יינות שמיוצרים בשיטה זו מתאפיינים בכובד ובמורכבות. לעיתים הם מתוקים ולעיתים יבשים לגמרי. לעיתים הם מיוצרים מצימוקים שעברו תהליך ייבוש על הגפנים עצמן ולעיתים הם תוצר של תהליך ייבוש שהתבצע לאחר הבציר. השאיפה ליצור יין אותו ניתן יהיה לאחסן לאורך זמן ולשנע ממקום למקום עמדה במרכז הטכניקה הזאת בראשית דרכה. לימים אומצה השיטה גם באזורים קרים בהם לא הצליחו לייצר יינות אדומים כבדים ושיטה זו עזרה להעלות את אחוז הסוכר בענב ואת ריכוז הטעמים ביין הסופי.

הראשונים לייבש ענבים היו ככל הנראה יושבי יוון העתיקה. עדויות ליישום הטכניקה הזאת מגיעות אלינו מהאי כרתים, אך הסברה במחקר היא שזו אומצה מיושבי הים התיכון ובעיקר מבני העם החיתי. התיאור הקדום ביותר לייצור יין מצימוקי ענבים מגיע משירתו של המשורר היווני המפורסם בן המאה ה-8 לפנה״ס, הסיודוס, שתאר בחיבוריו את תהליך ייבוש הענבים בשמש שנמשך עשרה ימים ולילות וחמישה ימים נוספים בצל, לאחר מכן תססו הצימוקים בכדי חרס. המחיר של היינות הללו נחשב אז ליקר בשל פוטנציאל השימור שלהם ובשל יכולתם לעמוד בפני המסעות הארוכים בחום של הים התיכון. אל איטליה הגיעה הטכניקה הזאת כאשר ונציה כבשה את כרתים בשנת 1204אז הופצה המסורת ברחבי האימפריה הונציאנית. לא רק במחוז ונטו אלא גם באיים ובחופים של האזורים שמוכרים כסלובניה וקרואטיה. כיום מיושמת הטכניקה ברחבי איטליה כולה, יינות שיוצרו מצימוקי ענבים מגיעים אלינו מטרנטינו, פריולי, ולטלינה, אמיליה רומניה, אומבריה, פוליה ועוד. אגב, מסורת זו לא פסחה גם על אזורי היין של צרפת והיתה נפוצה במדינה זו עד לראשית המאה ה-19. כיום היא מיושמת אך בכמויות זעירות מאוד במרתף של יצרנים בודדים באזור הרמיטאז׳ והז׳ורה. גם בספרד נכחדה המסורת הזן ורק יצרנים יחידים באזורים כמו מאלגה שבדרום חצי האי עדיין מייצרים יין מצימוקי ענבים.
ממצא מיוון העתיקה
 

הצטרף למועדון החברים שלנו

וקבל הטבות ומתנות

להצטרפות  >

אנחנו רואים תמיד את חצי הכוס המלאה.

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו ותקבלו מידע על אירועים, סדנאות ומוצרים חדשים באתר ובסניפים

תנאי השימוש באתר
delivery icon
משלוח חינם מעל 300 ₪
איסוף חינם מהסניפים
איסוף חינם מהסניפים