דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר   משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר

כל מה שרציתם לדעת על גלנפרקלס

עומר גנור

גלנפרקלס היא מזקקה שכל חובב וויסקי צריך להכיר – היא תלווה אותו מתחילת דרכו עם המהדורות הצעירות והנגישות שלה ועד להיותו מבין ורב ניסיון עם סדרת הפמלי קאסק.

סקוטלנד היא ללא ספק אחת המדינות הירוקות והיפות בעולם וידועה בהיותה שופעת נהרות ואגמים. בצפון סקוטלנד זורם נהר הספיי לכיוון צפון מזרח – נהר אשר העניק לאזור אשר סובב אותו את השם "ספייסייד". כמחצית מהמזקקות בסקוטלנד שוכנות באזור זה אשר נחשב ממש גן עדן למזקקי וויסקי, זאת בשל התנאים אשר הוא מעניק להם – שפע של מים מעולים, שדות שעורה גדולים ואקלים נוח יחסית בהשוואה לאזור ההיילנד. מזקקות רבות בספייסייד עברו ידיים, נפתחו ונסגרו וכיום רובן שייכות לחברות גדולות – אך ישנן עדיין מזקקות מועטות שנותרו בבעלות משפחתית. אחת מהן, מהותיקות ביותר באזור וללא ספק המסורתית ביותר, היא גלנפרקלס אשר פירוש שמה בגאלית, שפתם של הסקוטים – עמק העשב הירוק.

גלנפרקלס קיבלה רשיון לייצר וויסקי ב-1844 תחת בעלותו של רוברט היי, בעליה המקורי אשר היה בעלים של חווה כמו מזקקי וויסקי רבים בזמנו. כאשר נפטר רוברט בשנת 1865, רכש את המזקקה השכן מהחווה הקרובה, ג'ון גרנט, עבור סכום מכובד של 512 לירות שטרלינג. מאז, המזקקה נמצאת בידיה של משפחת גרנט עד עצם היום הזה וניהולה עובר במשפחה מדור לדור.

גלנפרקלס מייצרים וויסקי עשיר מאוד אשר רובו המכריע מתיישן בחביות שרי מספרד. את החביות המזקקה רוכשת מבודגה ידועה ומכובדת בשם חוזה מיגל מרטין והיישון בחביות הללו הוא אחד מסימני ההיכר של המזקקה. כיצד ומדוע הוויסקי של גלנפרקלס כה עשיר? ניתן לייחס זאת לשני מרכיבים בתהליך הייצור. ראשית, הניו מייק – כלומר הנוזל אותו מייצרת המזקקה ונכנס לחביות ליישון - אותו מייצרת המזקקה עובר מספר תהליכים אשר הופכים אותו עשיר מאוד. התסיסה ארוכה והזיקוק נעשה בשלושה זוגות של דודי נחושת גדולים מאוד, מהגדולים בסקוטלנד. בניגוד לכמעט כל מזקקת וויסקי בעולם, הדודים של גלנפרקלס מחוממים על ידי אש פתוחה ולא קיטור או חשמל – לציין שבשנת 1981 ניסתה המזקקה לעבור למקור אנרגיה אחר אך ההשפעה על הניו מייק הייתה גדולה ולא לחיוב, והניסוי בוטל. שנית, מחסני היישון של גלנפרקלס הם מיקרו-אקלים מושלם ליישון והאיינג'ל שייר בהם הוא מהנמוכים בסקוטלנד, מה שמאפשר לוויסקי להתיישן שנים רבות ולשמור על חוזקו. זו גם הסיבה בגינה גלנפרקלס מוציאה מהדורות בגילאים של 30 ו-40 בתכיפות רבה יותר מכל מזקקה אחרת.

מעניין ללמוד כי השימוש בחביות השרי אינו חד פעמי – ניתן להשתמש בכל חבית מספר פעמים. לכן, הוויסקי של גלנפרקלס מתאפיין בטווח של טעמי שרי בעוצמות שונות, בהתאם לגיל ולחוזק של כל מהדורה.  בביטויים הצעירים של המזקקה תוכלו למצוא טעמים פירותיים שמזכירים תפוח ועשבוניות רעננה כמו למשל בגלנפרקלס 8 שנים. במהדורות מבוגרות יותר כמו גלנפרקלס 12 שנים תמצאו פירות אדומים כמו שזיף ופירות יער שונים, קרמל או שוקולד. גלנפרקלס 15 שנים אשר מבוקבק בחוזק נאה של 46% ייתן לכם חוויה יותר עוצמתית ושרי עם אופי יבש. בביטויים מבוגרים יותר כמו למשל גלנפרקלס 21 שנה תקבלו חוויה שמשלבת פירות בשלים ועסיסיים עם טבק ועור. הביטויים השונים בגילאים שונים

הבעלות הרציפה, השמירה על מסורות הייצור ואיכותו המעולה של הוויסקי הקנתה למזקקה יציבות גם בתקופות פחות חיוביות עבור תעשיית הוויסקי הסקוטית. בשנות ה-80 של המאה הקודמת כאשר התעשייה נכנסה למשבר, גלנפרקלס לא הפסיקה לייצר אלא הגבירה את הקצב וצלחה את המשבר לתקופת השגשוג של עשרים השנים האחרונות עם מלאי גדול של וויסקי בגילאים מבוגרים. השמרנות והמסורתיות בייצור מאפשרים לגלנפרקלס להיות חדשנית בחוויה שהיא מציעה לקבל חובבי הוויסקי ולזה ישנן מספר דוגמאות, הבולטת מכולן היא היות הראשונה בסקוטלנד שייצרה מהדורת חוזק חבית סדרתית כבר ב-1968 – גלנפרקלס 105 אשר מבוקבק ב-60% אלכוהול וללא ספק זכאי לתואר פצצת שרי. בנוסף לכך הייתה מהמזקקות הראשונות אשר פתחו מרכז מבקרים ב-1973.

השילוב בין המסורתיות והחדשנות של המזקקה הניבו בשנת 2007 את התוספת האחרונה לריינג' – סדרת ה"פמלי קאסק", חביות המשפחה, הידועה בכל עולם הוויסקי. מדובר בסדרה הכוללת את החביות הטובות ביותר במחסנים של גלנפרקלס אשר מבוקבקות כל אחת כשלעצמה, כמהדורה מוגבלת ובחוזק החבית. אלו הם ביטויים מדהימים של אופיה של גלנפרקלס ויכולתה ליישן וויסקי בחביות שרי לאורך שנים רבות. דוגמה לכך היא מהדורת גלנפרקלס 1991, חבית מספר 5676 אשר בוקבקה בגיל 29 שנים ובחוזק מרשים של 55.3%, וויסקי עמוק ומורכב למביני עניין ובעלי חך אנין.

גלנפרקלס היא מזקקה שכל חובב וויסקי צריך להכיר – היא תלווה אותו מתחילת דרכו עם המהדורות הצעירות והנגישות שלה ועד להיותו מבין ורב ניסיון עם סדרת הפמלי קאסק.

הצטרף למועדון החברים שלנו

וקבל הטבות ומתנות

להצטרפות  >

אנחנו רואים תמיד את חצי הכוס המלאה.

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו ותקבלו מידע על אירועים, סדנאות ומוצרים חדשים באתר ובסניפים

תנאי השימוש באתר
delivery icon
משלוח חינם מעל 300 ₪
איסוף חינם מהסניפים
איסוף חינם מהסניפים