דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר   משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר

יקב עגור עם הפנים לעתיד

עמיר אברהמי

יקב עגור עם יינן חדש וחדשנות בכרמים ועשיית היין. החזון של שוקי ישוב ממשיך. לחובביי יינות הרי יהודה וירושלים, הפתעה מובטחת

יקב עגור יחגוג בקרוב 25 שנה להיווסדו. זהו פרק זמן להסתכל אחורה על מה שנעשה וגם להתבונן קדימה על איך רוצים לראות את היקב  מתפתח בעתיד. היקב הוקם בשנת 1999 על ידי שוקי יישוב, אחד מהאבות המייסדים של תעשיית היין בהרי יהודה סביב ירושלים. הוותיקים שביננו זוכרים אותו יושב מחוץ ליקב על כיסא עץ ומשוחח עם המבקרים שגילו את אזור הרי ירושלים באותן שנים קסומות.

  בשנת 2020 הצטרפו ליקב כשותפים גם אלעד כץ שהיה בעברו מנכ"ל יקב קסטל במשך שנים, ואייל דרורי היינן שלמד ייננות באיטליה והתמחה ביקבים באיטליה, כרתים ובישראל.

בבציר האחרון יצרו כבר 70,000 בקבוקים, אבל העיקר  היום הוא החשיבה המחודשת על פילוסופיית הנטיעות החדשה של היקב, טיפוח הכרמים והחדשנות שהם מביאים ליקב.

בעוד כחודשיים הכרם במושב מטע יורחב ו 50 דונם נוספים יינטעו באזור הגבוה של עמק האלה, ברום של 400 מטרים מעל העמק. עמק האלה שנוטה להתחמם בתקופת ההבשלה מזכיר לרבים את עמק הרון הדרומי בצרפת ולכן הזנים החדשים שיינטעו יהיו קריניאן, מרסלאן, גרנאש, מורבדה שאופיינים מאוד לאזור, אך גם זנים אחרם כמו קברנה סוביניון, קברנה פראנק והזן היווני הלבן אסרטיקו שמתאים לאקלים שלנו.

35 דונם נוספים ניטעו בגבעת ישעיהו, כ 3 ק"מ מהיקב. בין הזנים תפגשו שנין בלאן, רוסאן, סירה, גרנאש וקריניאן.

לאחרונה משתמשים ביקב גם באמפורות מסורתיות גדולות ליישון היינות. היתרון באמפורות הוא בזמן היישון הקצר יחסית שניתן ליישן בהן יינות ולהשיג תוצאות מצוינות שלא ניתן להשיג בפרקי זמן קצרים בחביות אלון. את ההשראה לשימוש באמפורות קיבל אייל דרורי היינן באזור היין של פריאורט, קטלוניה, ספרד. האמפורות בנפחים שבין 650 ועד 900 ליטרים הם חדשנות אמיתית וסוג של חזרה למקורות ולעשייה מסורתית של יין.

הסגנון של אייל ביינות שהוא מייצר שם דגש על מורכבות היין. מדובר ביינות שלעיתים מספר רב של זני שמרים משתתפים במשטר התסיסה של הענבים. גם ההשריות ארוכות מאוד ויוצאות דופן ולעיתים תמצאו כאן יינות שנמצאים על משקעיהם 4 או 5 חודשים! האדומים מותססים עם אשכולות שלמים ומערבים תסיסות קרבוניות עדינות. המורכבות במבנה היין ובארומות המתקבלות חשובות מאוד ליצירת הסגנון הסופי של היין ואייל שם דגש רב על כך. חלק מהחביות מכילות גששים שבודקים פרמטרים שונים בתוך היין. חדשנות כבר אמרנו? 

 

         

לרכישת יינות יקב עגור לחצו כאן >

צילום: קרין רבנה

הצטרף למועדון החברים שלנו

וקבל הטבות ומתנות

להצטרפות  >

אנחנו רואים תמיד את חצי הכוס המלאה.

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו ותקבלו מידע על אירועים, סדנאות ומוצרים חדשים באתר ובסניפים

תנאי השימוש באתר
delivery icon
משלוח חינם מעל 300 ₪
איסוף חינם מהסניפים
איסוף חינם מהסניפים