דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר   משלוח חינם ברכישה מעל 300 ₪ לרוכשים באתר

יינני הדור החדש של קטלוניה

עמיר אברהמי

הזוג המלכותי הצעיר של תעשיית היין הקטלונית מביא איתו לא רק את שמות האבות המייסדים, אלא גם הרבה כישרון וחזון עם ערכי שימור הסביבה. כתבה בגוון ירוק. מתחילים

שרה פרז ורנה בארבייר- יינני הדור החדש של קטלוניה

שרה פרז ורנה בארבייר ג'וניור הם שמות של יינני הגל החדש בקטלוניה של ספרד. עם רקע משפחתי מיוחס של עולם היין, היה זה טבעי שגם הדור השני ילך במסלול המשפחתי היינני.

שרה פרז, ביתו של לואיס פרז הבעלים של היקב הקטלוני מפריאורט Mas Martinet , ומחלוצי הרנסאנס של האזור, קבעה את מיקומו של היקב שלה, Venus la Oniversal באזור מגורייה במונטסאנט. את בעלה רנה בארבייר ג'וניור היא הכירה ב 2001. גם הוא דור שני של ייננים ודור רביעי הנושא את אותו השם של אביו. רנה בארבייר האב רק נזכיר, הוא מחלוצי פריאורט ביחד עם יינן אגדי אחר, אלווארו פאלאסיוס (Alvaro palasios) שהחיו את פריאורט והביאו אותה למה שהיא היום.

רנה האב הבעלים של סמל אייקוני קטלוני נודע, Clos Mogador, שאחראי לאחד מן היינות הנודעים ביותר בקטלוניה, בספרד ובעולם כולו מלמד את בנו רנה כבר בשנת 1992 את עקרונות עשיית היין ביקב הנודע שלו. פחות מ 10 שנים לאחר מכן, פוגש הבן את מי שתהיה אשתו ושותפתו לפרוייקט המיוחד שלהם ולעשייה הייננית. באמתחתו של רנה הבן, חלקת כרם עזובה באזור החוף העונה לשם Els Bellvisos .

שרה פרז ורנה ברבייר

 חלקה תלולה מאוד שלא עובדה יותר מ 40 שנה. נדירה מבחינת המיקום והמבנה שלה, כזאת שלא ראתה אפילו את דור קוטלי העשבים הסינטטים של היום. החלקה שנטועה בזנים גרנאש אדום ומורבד ( נדיר מאוד בפריאורט ונקרא מונסטרל בקטאלוניה) נמצאת במפנה צפוני. והיא חלקה שמעולם לא נבנתה בשיטת הטראסות האופיינית אזורי הר ומדרונות תלולים.

בלאדי שורשי אמיתי. כרמים מסוג זה הגדלים בתנאים קשוחים מביאים את הגפנים העתיקות בחבל ארץ זו להצליח לייצר סגנון איכותי של אשכולות ענבים. מנגנון ההישרדות של הגפנים מכיר כנראה את הפתגם "קשה באימונים אך קל בקרב".

המפגש של בארבייר ופרז מביא להקמתו של היקב המשפחתי שלהם העונה לשם Venus La Oniversal , שם שניתן על ידי פרז בהשראה תוך כדי ביקור במוזיאון אופיצי הנודע בפירנצה, תוך כדי התבוננות בתמונה של "ונוס" יצירתו של בוטיצ'לי.

כבר בהתחלה ידעו השניים כי הפרויקט המשותף שלהם יכלול ערכי שימור סביבה ועקרונות של חקלאות אורגנית וביודינאמית. בכרם וביקב. בין השאר הכרם שלהם הוא אורגני מלא ללא ריסוסים ודשנים.

במקום דישון, משתמשים פרז ובארבייר בקומפוסט אורגני בחלקת הכרם ללא שימוש נוסף. על מנת לשמור על הקרקע מיובש, משתמשים בכרם גם בחיפוי קרקעות מגזרי עץ וגפן. כל פעולת המיכון החקלאי מתבצעת ללא מיכון כבד שעלול להדק יתר על מידה את הקרקע ולמנוע אוורור וחילוף חומרים שלה.

 גם ביקב העקרונות הביו-דינאמיים באים לידי ביטוי. התסיסות הן ספונטאניות בלבד ללא הוספה של שמרים מתורבתים. התבססות היינות על שמרי הבר מבטיחה שהיינות יקבלו את אופי האזור ולכן תהיה להם זהות של חלקה וכרם ספציפי. היינות גם לא מתוקנים על ידי הוספת חומצה שמאזנת בדרך כלל את רמת החמיצות ביינות.

אבל הזוג הנפלא הזה לא עוצר רק כאן. כל נושא הקיימות מקבל ביקב קדימות ברורה. במקום קפסולות ליין שהן לא מתכלות בקלות ויוצרות זיהום סביבתי, משתמשים בשעווה ידידותית. גם כמות המים המיועדת לשטיפות מיכלים וחביות פחותה מאוד ומסייעת לשימור הסביבה והימנעות מכימיקלים. ולפני הביקבוק הוספת הביסולפיט (גופרית דו חמצנית) לשימור היין כנגד חמצון וקלקול בקטריאלי נמוכה מאוד ושרה פרז עושה מאמצים בנושא זה במיוחד. בארבייר מעיד על עצמו שאת 10 השנים הראשונות בעבודתו הקדיש ליקב ורק לאחר מכן שם דגש על העבודה בכרם שהיא הבסיס האיכותי החשוב כאשר מגדלים גפנים.

אחד היינות הנודעים והיוצאים מן הכלל של היקב הוא ה Dido הלבן. יין לבן המורכב מהזנים מקבאו (ויורה), גרנאש לבן ומעט קסרלו. שמוסף לצורך הוספת חמיצות ורעננות. הזנים מותססם בנפרד בחביות אלון משומשות ובמיכלי בטון נקבוביים. הגפן עתיקה בת 70 שנה בקירוב. חלק מהענבים עוברים השרייה על הקליפות להעמקת מורכבות של היין בעתיד, וחלקו האחר ללא השרייה. זהו יין נפלא עם מינראליות מובחנת ודיוק בעשייה. רמזים לפרי הדר ופריחה לבנה. סיומת ארוכה ומענגת. אם אתם חובבי יין לבן, אל תפספסו את היין הזה!

דידו לבן, ונוס לה אוניברסאל- https://www.wineroute.co.il/Product/10812/%D7%93%D7%99%D7%93%D7%95-%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%A1-%D7%9C%D7%94-%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%91%D7%A8%D7%A1%D7%9C-%D7%9C%D7%91%D7%9F

דידו רוזה  דידו לבן

לרכישת יינות דידו ועוד יינות "הגל החדש" >>

הצטרף למועדון החברים שלנו

וקבל הטבות ומתנות

להצטרפות  >

אנחנו רואים תמיד את חצי הכוס המלאה.

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו ותקבלו מידע על אירועים, סדנאות ומוצרים חדשים באתר ובסניפים

תנאי השימוש באתר
delivery icon
משלוח חינם מעל 300 ₪
איסוף חינם מהסניפים
איסוף חינם מהסניפים